.03

owady błonkoskrzydłe

 
 

owady błonkoskrzydłe

Błonkoskrzydłe (błonkówki) - rząd owadów obejmujący ponad 125 tys. opisanych gatunków występujących na całym świecie. Do błonkoskrzydłych należą m.in. pszczoły, osy, mrówki. Charakteryzują się 2 parami błoniastych, przezroczystych skrzydeł, połączonych podczas lotu specjalnymi haczykami. Na końcu odwłoka samic znajduje się pokładełko.

źródło: wikipedia.pl

 

 

osy

Drapieżne, wszystkożerne owady z grupy żądłówek. W naszym klimacie występujące gatunki mają czarne lub brązowe ubarwienie, często z żółtymi lub białawymi deseniami. Część odwłoka i nogi niektórych gatunków są czerwone. Odwłok samic jest zakończony żądłem zaopatrzonym w delikatne ząbki, które nie blokują żądła w ciele ofiary. Osa może żądlić wielokrotnie.

szerszenie

Należą do rodziny osowatych z grupy żądłówek. Największy z nich występujący pospolicie na terenie całej Polski to Szerszeń europejski (szerszeń groźny). Żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew. Najczęściej tułów czarny w rude plamy, odwłok żółty w czarne pasy. Głowa zaopatrzona jest w silne żuwaczki, z dobrze widocznym żółtym rysunkiem.

 
 

pszczoły

Apis - wyróżniają się charakterystycznym kształtem pólka radialnego na przednim skrzydle – ogranicza je zaokrąglona żyłka, która nieco odstaje od krawędzi skrzydła. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe. Do pszczół zalicza się ok. 20 tys. gatunków, w większości prowadzących samotniczy tryb życia, ale również takich, które wytworzyły skomplikowane struktury społeczne. Jednym z największych naturalnych wrogów pszczół są szerszenie (Vespa).


trzmiele

Trzmiele to zwyczajowa nazwa dużej, krępej i gęsto owłosionej pszczoły o czarnym ubarwieniu, zwykle z szerokimi, żółtymi lub pomarańczowymi pasami. Powszechnie w Polsce występują 3 gatunki (w ogóle 29 gatunków, a na świecie ponad 300 gatunków) - trzmiel ziemny, gajowy i kamiennik. Wszystkie gatunki trzmieli podlegają ochronie gatunkowej na teranie całej Polski.